DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE u OŠ „Vladimir Nazor“ Budinščina
Autor: Jasenka Kuljak, 27. 10. 2010.

U petak, 22.listopada u OŠ „Vladimir Nazor“ Budinščina obilježeni su Dani kruha- Dani zahvalnosti za plodove zemlje.

Učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama radili su na projektu: KUKURUZ- ŽUTO ZLATO, a učenici predmetne nastave radili su projekt BOB.

Učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama radili su na projektu: KUKURUZ- ŽUTO ZLATO. Cilj projekta bio je upoznati osnovne značajke kukuruza kao autohtone zavičajne žitne biljke.Prezentacija projekta sastojala se od niza aktivnosti: pjesme i recitacije o jeseni i kruhu, rječnik vezan uz branje i preradu kukuruza, komušao se i runio kukuruz, a zatim su učenici iz komušine izrađivali lutkice i cvjetove. Program je završio molitvom i blagovanjem kruha i ostalih slastica od kukuruznog brašna koje su pripremili učenici uz pomoć mama i baka.

Učenici predmetne nastave radili su projekt BOB. Tražili su podatke o samoj biljci, kao i  zastupljenost te mahunarke u prehrani ljudi s područja naše općine. U holu škole izrađen je mini-vrt gdje je središnje mjesto zauzimao bob, a na uređenom stolu prepunom jesenskih plodova mjesta je bilo i za mahunu boba, mladi te sušeni bob.

Nakon odlične prezentacije koju su vodili učenici VIII-ih razreda, upoznali smo i kuharicu s receptima jela od boba, a uslijedila je i degustacija paštete od boba koju je pripremila školska kuharica. Mišljenja o samom jelu bila su podijeljena, jer na žalost bob je vrlo malo zastupljen na našem jelovniku, što će se vjerujemo, zahvaljujući i ovom projektu, ubuduće promijeniti.

Nositelji aktivnosti bili su učenici IV-ih i VIII.-ih razreda i njihovi razrednici:  M.Ban,  J.Šmit, M.Zozoli, I.Povijač i R.Kreber-Mikšaj.

Zahvaljujemo svima koji su pomogli realizaciju ovih aktivnosti.