Aktivni u preventivnom projektu: Živim život bez nasilja
Autor: Kristina Ondrašek, 29. 11. 2015.

Učenice 8.r. s pedagoginjom su prisustvovale promociji istoimenog igrano-dokumentarnog filma za područje KZŽ 25.11.2015.  u prostoru Multimedijalnog centra Zabok. Prigoda je bila da se obilježi i Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama (25. studeni), Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece (19.studeni), kao i Međunarodni dan dječjih prava (20. studeni).

Preventivni projekt „Živim život bez nasilja“ je projekt Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koji se provodi od 2010. godine u suradnji s organizacijama civilnog društva, a usmjeren je na sprječavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji, nasilja među mladima te izgradnji kulture nenasilja i tolerancije.

U sklopu tog projekta nastao je igrano-dokumentarni film „Živim život bez nasilja“ koji pruža uvid u proživljena iskustva svih uključenih u istoimeni projekt te prikazuje prikupljena i prenesena znanja provoditelja i učenika. Film ujedno predstavlja i poziv javnosti za odabir pozitivnih životnih vrijednosti što u konačnici pridonosi jačanju nediskriminacije, nenasilja i tolerancije

Dojmovi učenica:

„Film je odličan!. Govori o današnjem svijetu u kojem smo svi svjedoci nasilja. Žrtve nasilja su većinom žene i djeca, a ponekad i muškarci. Pokušajmo živjeti život bez nasilja u svijetu tolerancije i mira.“ (Matea H.)

„Film je dobro osmišljen i sviđa mi se kako je pratio cijeli projekt „Živim život bez nasilja“. Vjerujem da je to dobar način da se dopre do učenika, ali i ostalih.“ (Janja K.)

„Film mi se svidio zato što nam poručuje da nešto trebamo učiniti po pitanju nasilja. Budimo protiv nasilja, budimo prijatelji, svatko od nas može tome pridonijeti. Zato recimo „NE!“  nasilju jednom za svagda!“ (Klara M.)

(više na stranicama Županije)