preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimir Nazor Budinščina

Login
Službena fb stranica škole

Projekt SMART BIZZ Budinščina

https://smart-bizz.eu/

e-Dnevnik

Kalendar školske godine 2023./2024.

Školsko zvono

Priloženi dokumenti:
Raspored zvona 23 24.docx

Individualne konzultacije za roditelje

Nastava na daljinu

 

 

Virtualna školska knjižnica

Školska pravila

Priloženi dokumenti:
Skolska pravila.pptx

Školska lektira
Upisi u srednju

Priloženi dokumenti:
Upisi u srednje skole.docx

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Arhiva dokumenata
Pogledajmo ...

                                                                                                                                                                           

 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 11. 2022.

Ukupno: 56129
Ovaj mjesec: 475
Ovaj tjedan: 818
Danas: 61
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Pješačenjem do zdravlja - Obilježavanje Dana zahvalnosti za plodove zemlje i Dana pješačenja u PŠ Hrašćina
Autor: Kristina Ondrašek, 28. 10. 2014.

Pripreme za obilježavanje Svjetskog dana pješačenja i Dana zahvalnosti za plodove jeseni u sklopu projekta "Po dragome kraju..." trajale su u PŠ Hrašćina nekoliko dana. Vrijeme nam nije išlo na ruku pa se čekao još pokoji sunčan dan. Dočekali smo sunčani ponedjeljak 18.10.2014. i iskoristili ga šetnjom po našem dragom kraju.

Ostvarili smo ciljeve  projekta pod geslom „Vidim, slušam, osjećam, o prirodi puno znam!“ i zadovoljili prava i potrebe za kretanjem i boravkom na svježem zraku i upoznali dio prirodne i kulturne baštine zavičaja.


Nakon predavanja i prezentacije naših malih „Ptičeka - čuvara prirode", svi smo bili pripremljeni  i upoznati  sa zadatkom. Dobili smo savjete kako se pripremiti za boravak u prirodi  kako bi se osjećali sigurno i zaštićeno. "Ptičeki" su naglasili pravila ponašanja u prirodi koja se odnose na aktivnosti koje su dopuštene i one koje nisu. Sve je prezentirano i na letku koji je dobio svaki učenik. Letak je sadržavao i dodatne zadatke koji su trebali potaknuti učenike na razmišljanje o promatranju prirode oko sebe i  potrebi njezine zaštitite.

Naše staze kojima smo odlučili prošetati nisu bile pretjerano duge, ali su izabrane zbog kvalitetnih i zanimljivih sadržaja koje nude. "Startali" smo iz školskih prostora gdje smo prije samog polaska ponovili kamo i zašto idemo.

Pritajena i uspavana, nestrpljiva da ju svojim prisustvom ožive djeca, na maloj čistini okruženoj drvećem, učenike RN dočekala je 14-metarska piramida.

U kratkom predahu i osvrtu na zadatak (Promatraj prirodu oko sebe) osvijestili smo si da nismo puno vidjeli jer sunce i vjetar na licu i kosi tjerali su nas naprijed, brže i dalje.

Usmjerene pažnje na mala čuda velike prirode (češer, krtičnjak, gusjenicu, pticu, žir, paukovu mrežu...) krenuli smo prema vinariji dok nam se pogled otimao za bistrim vidicima prema Ivanščici, Kalniku i Medvednici.

Ljuljačke, tobogan i klackalica, lopte, reketi i frizbi koje smo donijeli sobom namamili su nas na igru.

I "nogač" odigran na Prešama jedinstven je doživljaj.

Igra i istraživanje ispreplitali su se, a Vinskim Vrhom zvonili su dječji glasovi.

Zahvalnost za plodove jeseni upriličili smo spominjući se Dana jabuka recitacijama, pjevanjem, plesom, blagovanjem jabuka i skupnom zahvalom: Jeseni, hvala ti! Djelatnica vinarije Irena Žugec počastila nas je sokom od grožđa pa smo okrijepljeni darovima prirode bili spremni za povratak.

Zadovoljni što smo ostvarili svoj cilj vratili smo se radosno u školu taman na BUS.

I dok su se učenici razredne nastave uputili prema piramidi i Vinariji Vinski Vrh ciljna točka učenika predmetne nastave bilo je selo Domovec  točnije zaseok Kiternaši gdje je 26.5.1751. pao meteorit čiji je pad dokumentiran zapisnikom, a Javna ustanova za očuvanje i zaštitu prirodnih vrijednosti KZŽ u suradnji s Općinom  postavila je odljev meteorita u naravnoj veličini u kojoj je pao i informativnu ploču o njegovom padu na hrvatskom, engleskom i esperanto jeziku.

U koloni, opskrbljeni svim potrebnim stvarima (vodom, prvom pomoći, dalekozorima, povećalima) krenuli smo u pohod.

Putem do Kiternaša naišli smo na spomenik iz  17. stoljeća, .Pil Sv. Marka o kojem nam je nešto ispričala učiteljica povijesti Ivana Novosel. Ubrzo smo stigli na našu destinaciju. "Ptičeki" su nam dali sve potrebne informacije o meteoritu i mjestu gdje je pao, nakon čega smo se podijelili u 4 grupe (po razredima) sa zadatkom da istražimo 4 različita staništa (livadu, šumu, obrađenu njivu i zapuštenu površinu) prema zadacima navedenim u letku. Nakon pola sata istraživanja terena vratili smo se i predstavnici razreda dali su nam izvješće o određenom staništu (što su vidjeli, čuli, osjetili). Izvješća su bila zanimljiva i poučna. Došli smo do korisnih zaključaka o stanju u prirodi tj. okolišu na koji utječe čovjek odnosno svi mi i koliko je važno brinuti o prirodi i svim njezinim bogatstvima koje nam ona daje i bez kojih ne bismo mogli živjeti. Nakon toga smo odradili i malo opuštenije aktivnosti (recitiranje i pjevanje). Vrijeme je brzo prošlo i morali smo se vratiti u školu. Puni dojmova veselo smo odšetali natrag prepričavajući zgode s našeg malog putovanja u prirodu koje će nam ostati u lijepom sjećanju jer smo mnogo toga vidjeli, čuli i osjetili tako da možemo reći da o prirodi puno znamo!

Na kraju, svaki sudionik pješačenja dobio je od "ptičeka" bookmark sa zanimljivostima i fotografijama životinja hrvatske faune.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju