Obilježavanje Dana pješačenja i Dana zahvalnosti za plodove jeseni-21.10.2014.
Autor: Jasenka Kuljak, 22. 10. 2014.

Obilježavanje Dana pješačenja i Dana zahvalnosti za plodove jeseni -21.10.2014.-nastavak projekta „Po dragome kraju“ u predmetnoj nastavi MŠ Budinščina

Nakon nekoliko uzastopnih kišnih dana koji su nam (donekle) poremetili planove o izlasku na teren, dočekali smo lijep dan za nastavak projekta „Po dragome kraju“, ali sada u predmetnoj nastavi.

Ove školske godine odlučili smo obilježiti Dan pješačenja i Dane zahvalnosti za plodove zemlje projektom pod nazivom „Po dragome kraju…“ šetnjom kroz naš dragi kraj s ciljem promicanja zdravog načina života i upoznavanja kulturno-povijesne baštine kraja te želeći se zahvaliti za plodove koje nam je podarila zemlja i ove jeseni. Učenici od 5. do 8. r. okupili su se ispred škole sa svojim razrednicima, učiteljima predmetne nastave i stručnim suradnicama. U nekoliko uvodnih rečenica upoznati su s ciljevima pješačenja, a šetnju smo započeli prigodnom recitacijom  o jeseni.

U formiranoj koloni krenuli smo od škole prolazeći pokraj crkve sv. Josipa radnika  uspinjući se prema našoj prvoj stanici kapeli sv. Benedikta. Ispred kapele zastali smo na vidikovcu gledajući naš kraj kao na dlanu. Uz prekrasan pogled poslušali smo recitaciju „Hrvatska“. Ulazeći u  kapelu sv. Benedikta osjetili smo dašak prošlog vremena. O samom svecu i kapeli nekoliko rečenica rekli su nam učenici 8.a razreda koje je uz uvodnu riječ najavila učiteljica povijesti. Kako smo se našli u posvećenom prostoru učenici 6.a razreda pročitali su molitvu  zahvalnosti za plodove zemlje, nakon čega smo se svi zajedno pomolili. U nastavku puta neki su učenici i zapjevali, pa nam je uz pjesmu i razgovor vrijeme brzo prošlo i evo nas na posljednjoj stanici kod vodospremnika uz kojeg se, također, nalazi krasan vidikovac.Uživajući u odmoru i krajoliku slušali smo zanimljive podatke o vodospremniku koje nam je iznio učitelj Željko Zozoli. U daljini smo  vidjeli Bolfan vinariju na Vinskom vrhu, jednu od najvećih u ovom dijelu Hrvatske. Prolazeći našom stazom vidjeli smo i mnoge starinske klijeti na obroncima vinograde. Tome u čast, učiteljica povijesti Ivana Novosel ispričala je kratku priču o Vinskom vrhu i vinariji, a učenici 8.b razreda prezentirali su legendu o nastanku vina.

Za kraj učenici i učenice 7. razreda obradovali su nas recitacijama, a učenici i učenice 5. razreda pjesmom o vinovoj lozi i lijepom zagorskom kraju uz pratnju učitelja glazbene kulture Ivana Povijača na gitari i učenika Tomislava Keliša na tamburici. Na povratku smo sve upotpunili zajedničkom fotografijom. Puni doživljaja vratili smo se istim putem prema školi.