Tematski dan u VII. razredima: IZAZOV RAZLIČITOSTI
Autor: Jasenka Kuljak, 26. 11. 2013.

Obilježavajući ulazak Hrvatske u EU, Dan tolerancije, Dan sjećanja na Vukovar i Sveopći dječji dan , 21. i 22. studenog organizirali smo u VII. razredima matične i područne škole (prema Razvojnom planu škole) tematski dan „Izazov različitosti“.

Izazov koji nosi suvremeni svijet i suživot u različitosti „pretočili“ smo u različitost pristupa toj tematici unutar nastavnih predmeta i sadržaja rada u VII. razredu. Tako su u matičnoj školi na satovima hrvatskog jezika obrađena lektirna djela D. Šimunovića „Duga“ (spolno/rodna različitost) i V. Novaka „Iz velegradskog podzemlja“ (socijalna različitost) dok je u područnoj školi obrađena humoreska A.P.Čehova “ Debeli i mršavi“ (razlike u portretu lika: vanjskom izgledu i unutarnjim osobinama). Iz povijesti je utvrđena građa Hrvatski narodni preporod s naglaskom na različitost podrijetla i društvenih skupina kojima pripadaju preporoditelji, ali s istim ciljem. U nastavi geografije obrađene su zemlje Zapadne Europe: gustoća naseljenosti, jezik, vjera i životna dob. Raspravljalo se o sličnostima i različitostima unutar tih zemalja. Na satu tjelesne i zdravstvene kulture  učenici su gledali dokumentarni film o  poznatom paraolimpijcu  Darku Kralju, bacaču kugle i osvajaču olimpijskog zlata. Pozitivan duh i ustrajnost ovog sportaša izazvali su oduševljenje među učenicima i dali im dodatnu motivaciju da i oni uspiju u svojim namjerama. Na satovima  izborne nastave vjeronauka raspravljalo se o 7. i 8. Božjoj zapovijedi. Različitost mišljenja, ideja, primjera i pristupa i ovdje su došli do izražaja. Na kraju dana, u okviru satova razrednika, održane su radionice gdje se raspravljalo o ljudskim osobinama. Učenici su procjenjivali sebe i druge suučenike te u parovima ispisivali poruke o različitosti.

Evaluacijom rada na kraju nastavnog dana utvrđeno je da se učenicima takav način rada sviđa više od uobičajenog te da je tema pobudila interes među njima. Različitost je za sve nas veliki izazov!

Fotografije s tematskog dana možete pogledati u rubrici „Foto - galerija“.