Projektni dan : Europski sajam hrane
Autor: Jasenka Kuljak, 29. 10. 2013.

Polazeći od činjenice da je Hrvatska 1. srpnja ušla u EU kao 28. članica, dogovorili smo se da ćemo Dane zahvalnosti za plodove zemlje ostvariti kao Europski sajam hrane. Ideja je bila da  integrirane i tematske dane, redovnu nastavu, izvannastavne aktivnosti  i satove razrednika posvetimo tom važnom događaju. Učenici su učili o EU, od osnivanja  do danas, njezinu cilju, simbolima, članicama, posebnostima, zanimljivostima, znamenitostima…

Projektni dan je organiziran 25. listopada. Svaki razredni odjel odlučio je koju će zemlju predstaviti drugim učenicima na jedinstven način: glumom, plesom, glazbom, demonstracijom te živom riječju. Saznali smo osnovne podatke kao što su: smještaj, površina, broj stanovnika, glavni grad, posebnosti i znamenitosti.  Upoznali smo zanimljive i značajne ljude (znanstvenike, pjesnike, slikare, kompozitore…),  ali i tradicionalna jela  te zemlje. Na stolovima se našlo poznatih, omiljenih specijaliteta kao što su  štruklji, knedle, pizze, kroasane, Sacher torta, štrudla od jabuka, čajnih kolačića, ali i neobičnih delicija poput portugalskih ukusnih kolača Pasteis de nata, poljskog bigosa koji je kombinacija kiselog kupusa i mesa te rumunjskog slatkog kruha cozonaca.

Ovo zanimljivo putovanje kroz Italiju, Češku, Austriju, Francusku, Sloveniju, Poljsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Portugal, Rumunjsku i Njemačku počelo je i završilo u Hrvatskoj, a vodiči su nam bili  šegrt Hlapić i njegova prijateljica Gita. Program je započeo himnom Europske unije Oda radosti  koju je izveo školski zbor. Nakon prezentacija uslijedila je zajednička molitva, a potom su učenici isprobali što su spremile marljive ruke njihovih majki i baka. (Ostale slike sa projektnog dana pogledajte u foto galeriji).