OBILJEŽAVANJE PADA HRAŠĆINSKOG METEORITA
Autor: Jasenka Kuljak, 24. 4. 2009.

24. travnja 2009. godine obilježen je Dan općine Hrašćina. Uz Dan općine obilježen je i pad meteorita. Postavljanjem spomen obilježja na mjesto pada postavljena je ploča s tekstom na hrvatskom i engleskom jeziku te na esperantu.

Svečanom otkrivanju su uz predstavnike Općine, škole, udruga i mještana nazočili i ravnatelj Javne ustanove za očuvanje prirodnih vrijednosti KZŽ gosp. Ivan Ištok, prof. Kovačić i prof. Spomenka Štimac, čijim zalaganjem je i realiziran ovaj projekt. Svečanosti obilježavanja nazočili su i učenici PŠ Hrašćina. Ravnatelj Javne ustanove gosp. Ištok posebno je pozdravio učenike članove Eko grupe Škole i mladu „Čuvaricu prirode“ Valentinu Drnetić učenicu 5. razreda i naglasio da je ovo drugi korak  u povezivanju Javne ustanove i ovog malog mjesta. Spomenut je i projekt Ekološke grupe Škole Pipinićev put. U pripremi je brošura o kulturno-povijesnim vrijednostima Općine Hrašćina u kojoj će biti spomenuta i Eko staza Pipinićev put.

O meteoritu iz Spomenice Pučke škole Hrašćina: Pad meteorita opisao je tadašnji župnik hrašćinski Juraj Maršić. 26.5.1751. pala su dva meteorita: veći od 39,78kg i manji od 8,96 kg. Veći je pao na oranicu Mije Koturnasa (današnji Kiternaši u selu Domovec). Župnik Maršić poslao je onamo sluge: Miju Kolara i Jurja Krajačića koji su taj komad iskopali i donijeli na Župni dvor, dok su manji komad iskopali i raskidali seljaci za čavle.

Veći komad meteorita je zagrebački biskup poklonio carici Mariji Tereziji i danas se nalazi u muzeju u Beču. Ponukana poklonom carica je potaknula poučavanje meteorita, a neki tvrde da je to početak znanstvene astrologije u ovom dijelu Europe.