4.a- Regoč stigao iz Legengrada u Budinščinu
Autor: Andreja Satmari, 28. 11. 2023.

Čitanje je vrlo važna, no u zadnje vrijeme i pomalo zanemarena aktivnost. U suvremenom svijetu tehnologija (mobiteli, računala) zauzima velik dio slobodnog vremena kod djece. Vrlo je važno motivirati djecu na provođenje slobodnog vremena uz knjigu te njegovati volju i želju za čitanjem.

Kako bi se učenici zainteresirali za čitanje lektirnih djela potrebno je čitanje, ali i satove obrade lektire učiniti što zabavnijim i kreativnijim. 4. a razred je nastavio s obradama lektira na drugačiji način. Ovaj put je na redu bila bajka „Regoč“ naše spisateljice Ivane Brlić – Mažuranić. Integrirani dan započeli smo monologom učenika u ulozi Ivane Brlić – Mažuranić. Nakon toga učenici su se podijelili u tri skupine i krenuli s izradom glavnog lika bajke – diva Regoča. Regoč je glumom učenika oživio i ispričao svoje pustolovine s Kosjenkom.  Uslijedilo je rješavanje problemskih matematičkih zadataka na temu lektirnog djela. Dan smo završili satom razrednika na kojem su učenici zamišljali  i prepričavali što bi div vidio i doživio na našem planetu. Zaključili su da bi vidio mnogo lijepih i pozitivnih stvari, ali bi se i neugodno iznenadio vidjevši ratove, glad, siromaštvo i prirodne katastrofe. Učeničkim samovrednovanjem zaključili smo da ih je ovakav način obrade lektirnog djela zainteresirao za čitanje i da s nestrpljenjem iščekuju sljedeću knjigu. Najviše im se svidio praktični dio u kojem su izrađivali lutku Regoča. Integrirani dan su smislile i provele učiteljica Jagoda Šmit, pedagoginja Gordana Simeunović i knjižničarka Andreja Satmari. Budući da su učenici bili jako zainteresirani za ovakav način obrade lektirnog djela odlučile su nastaviti s obradom lektire na drugačiji način.