Školski medni dan
Autor: Andreja Satmari, 8. 12. 2022.

Na Dan sv. Ambrozija – zaštitnika pčela i pčelara, u 1. razredu obilježio se Školski
medni dan .Ugostili smo pčelara Ivana Povijača, bivšeg učitelja Glazbene kulture naše škole.Uz izloženu košnicu, njenih dijelova i staklenki meda, gospodin Ivan ispričao nam je kako je organizirana košnica. Saznali smo da je matica kraljica košnice i glavna organizatorica poslova, da su trutovi lijeni mužjaci, a da je najviše pčela radilica. Mlade pčele su čistačice, a odrasle lijeću i skupljaju nektar. Usporedili smo zajednicu pčela s razrednom zajednicom i zaključili da je učiteljica matica, oni su radilice, imamo i redare, ali zasad nemamo trutove.
Kao i u košnici, tako i u razredu, bitna je suradnja i marljivost u zajedničkom postizanju cilja. Saznali smo i što učiniti ako nas ubode pčela, kako razlikovati ubod pčele od uboda ose ili stršljena. Zapanjilo nas je da jedna pčela tijekom svojeg života prikupi samo jednu žličicu meda. Med je zdravi šećer, prepun vitamina i minerala koji čuvaju naš organizam od bolesti. Poboljšava pamćenje što je svima jako bitno, a osobito đacima. Svaki dan trebali bismo
započeti jednom žličicom meda. Na kraju integriranog nastavnog dana u kojem su učenici slušali priču o pčelici Jelici i medi Edi, crtali pčelu, otiskivali saće, čitali rečenice, odgovarali na pitanja te rješavali zanimljive matematičke zadatke, svi su dobili mednu vrećicu s edukativnom slikovnicom, letkom za roditelje i staklenku meda iz hrvatskih pčelinjaka. Mednog dana i svega što smo naučili o medu sigurno ćemo se svakodnevno prisjećati uz okus ove poslastice na našim nepcima.