Dani Erasmusa 2022. u našoj školi
Autor: Andreja Satmari, 14. 10. 2022.

U četvrtak, 13. listopada OŠ Vladimir Nazor Budinščina po prvi je put obilježila Dane Erasmusa. Erasmus+ program ove godine slavi 35 godina postojanja, a upravo ove godine naša škola počinje sa svojim prvim Erasmus+ projektom I.N.S.P.I.R.E. Erasmus+ program je program koji omogućava prilike za učenje, usavršavanje, razvoj osobnih i profesionalnih vještina, nova iskustva, upoznavanje drugih zemalja i kultura te stjecanje poznanstava. Te prilike moguće je ostvariti kroz projekte koje, između ostalih, prijavljuju odgojno-obrazovne ustanove, tj. škole. Kada je Erasmus 1987. godine pokrenut, uključivao je samo 11 zemalja, dok danas uključuje 27 članica Europske unije te šest zemalja blisko povezanih s ovim programom. Bespovratna financijska sredstva do sada je iskoristilo oko 115 000 hrvatskih građana te oko 2000 institucija.

Ovo je prvi put da je naša škola ostvarila bespovratna financijska sredstva putem ovog programa. S partnerima iz Turske, Poljske i Slovačke prošle godine prijavili smo projekt I.N.S.P.I.R.E. čija tema je održivi razvoj. Važno je spomenuti da je od 97 prijavljenih projekata iz Poljske (škola iz Poljske je koordinator projekta), naš projekt ostvario 96 od 100 bodova te je završio na 6.mjestu s maksimalnim odobrenim iznosom od 60 000 eura.

Na Zoom događaju, zainteresirani roditelji i učenici imali su prilike čuti iskustva iz OŠ Zlatar Bistrica čiji su učenici govorili o projektima koje su oni proveli te zemljama koje su oni posjetili u sklopu svojih projekata. Isto tako mogli su čuti i o aktivnostima i mobilnostima koje očekuju projektni tim naše škole. Koordinatorica projekta, Ana Bahat, učenike je informirala o kriterijima te zadacima koje učenici moraju odraditi kako bi se prijavili u projekt. Prijave u sam projekt primaju se do ponedjeljka, 17. listopada, a najboljih 15 će ući u projektni tim. Sretno svima koji se planiraju prijaviti! U nastavku je video sa samog Zoom događaja: