Dan sigurnijeg interneta 2022.
Autor: Andreja Satmari, 14. 2. 2022.

Dan sigurnijeg Interneta jedan je od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Prilika je to da se podsjetimo zašto je biti dobro informiran kako bismo izbjegli sve oblike internetskih prijevara. Svake godine, na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca milijuni ljudi diljem svijeta udruže se kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

U utorak, 8. veljače 2022., učenici 7. razreda Matične škole, obilježili su Dan sigurnijeg interneta. Na satu engleskog jezika, s učiteljicom Anom Bahat, priključili su se virtualnom sastanku koji je organizirao Centar za sigurniji Internet Ujedinjenog Kraljevstva pod nazivom 'ALL FUN AND GAMES: Exploring respect and relationships online'. Učenici su tijekom sastanka razgovarali o zabavnim aktivnostima koje mogu raditi na internetu te govorili o pojmu poštovanja drugih na internetu. Naučili su kako primjereno komunicirati na internetu (posebice prilikom igranja online igrica s drugim osobama) te što izbjegavati. Na kraju sata, istaknuli su što poštovanje drugih na internetu uključuje (engl. being respectful online). Osim toga, učenici su prošli kroz pravila ponašanja na internetu (Netiquette) te učili o važnosti privatnosti na internetu. Osim toga, kreirali su tzv. jake (sigurne) lozinke koje će ubuduće koristiti na svojim računima te uredili pano svoje učionice s najvažnijim informacijama.

Na kraju su učenici uključeni u eTwining grupu sastali na Zoom-u te naučili nekoliko pojmova povezanih sa sigurnošću na internetu (deep fake, filter bubbles, false information and fake news) te snimili kratak video u kojima su podijelili savjete o tome kako ostati siguran na internetu. Fotografije aktivnosti i video možete pogledati u prilogu.