BOŽIĆNI KINČ
Autor: Andreja Satmari, 18. 12. 2021.

Učenici 2. r. razreda MŠ , ujedno članovi izvannastavne aktivnosti Čuvari baštine, proteklih su se tjedana bavili istraživanjem kako se nekad slavio Božić. Razgovarali su sa starijim članovima obitelji i pitali ih : Kako se u njihovom djetinjstvu slavio Božić?, Čime se kitila jela? Jesu li se ukrasi kupovali? Kako se uredila kuća i stol za Božić? te mnoga druga pitanja. Mali Čuvari baštine saznali su da se nekad ukrašavalo puno skromnije; s ukrasima koji su najčešće bili izrađeni kod kuće. Ukrasi za jelu su se radili od prirodnih materijala ili krep papira. Učenici su se zainteresirali za izradu božićnih ružica i lanaca od krep papira. U četvrtak, 16.12. održana je radionica u suradnji s Udrugom Gotali  na kojoj su drugaši , uz pomoć vrijednih članica udruge izrađivali božićni kinč. Bilo je vrlo zanimljivo i poučno, a učenici su marljivo izrađivali jedinstvene božićne ukrase. Na samom kraju radionice, djeca i članice udruge okitili su jelu izrađenim ukrasima i tako pridonijeli uređenju etno kutka u holu naše škole.

Hvala predsjednici Udruge Gotali, gospođi Ines Kuna Lihtar te gospođama Nikolini Bručić i Verici Koledić na suradnji i realizaciji radionice. S pozitivnim dojmovima nakon radionice, mali Čuvari baštine će i dalje marljivo raditi na upoznavanju običaja i tradicije svoga kraja i čuvati ih od zaborava.