Heidi - djevojčica s planine
Autor: Andreja Satmari, 9. 4. 2024.

Učenici 4.a razreda su tijekom proljetnog odmora čitali jedan od svjetskih klasika dječje književnosti: Heidi, Johanne Spyri. Čitajući djelo upoznali su djevojčicu Heidi koja je živjela na planini s djedom te uživala na pašnjacima u igri s djedovim kozama. Priroda pozitivno djeluje na nju kao i na druge likove iz priče.

Analizu lektirnog djela su učenici odradili kroz integrirani dan. Učiteljica i knjižničarka su pripremile niz zanimljivih aktivnosti i iznenađenja za učenike pa je dan protekao u ugodnom ozračju.

Dan smo započeli sa prezentacijom o Švicarskoj preko koje su učenici doznali osnovne informacije o toj državi i Alpama koje se spominju u djelu. Zatim su učenici prezentirali svoje Kocke pričalice koje su napravili kod kuće kao samostalni rad. Pričali su o događajima iz djela, likovima i njihovom osobinama, poruci te su iznosili svoje dojmove o pročitanom djelu. Uslijedila je natjecateljska igra u kojoj su učenici, podijeljeni u dvije ekipe, u zadanom roku morali složiti događaje kronološkim redom. Nakon igre učenici su, uz pomoć Vennovog dijagrama, usporedili Heidi i Klaru. Iznijeli su sve sličnosti i razlike među ta dva lika iz djela. Zatim su učenici radili u paru. Zamislili su da svi likovi iz djela posjeduju mobitel i njime se služe. Najprije su svi učenici nacrtali što bi neki lik fotografirao, a zatim su se zamijenili za papire i svaki učenik je trebao smisliti kome bi i tko poslao tu fotografiju. Također, trebalo je napisati kratku popratnu poruku.

Dan smo završili izlaskom van, u našu zelenu učionicu. Tamo je učenike dočekalo iznenađenje : servirani kozji sir i svježe kozje mlijeko. Nakon degustiranja, učenici su se likovno izrazili slikajući planinu i prirodu u proljeće.

Svi smo shvatili osnovnu ideju knjige koju je i sama spisateljica zagovarala još za života : Povežimo se s prirodom jer priroda liječi.