Erasmus+ I.N.S.P.I.R.E. mobilnost u Slovačku, Rybník
Autor: Andreja Satmari, 31. 1. 2024.

Učenici Osnovne škole Vladimir Nazor, Budinščina, na prekrasan su način započeli ovu godinu – još jednom avanturom u sklopu projekta Erasmus+ I.N.S.P.I.R.E.! Ovoga puta konačna destinacija mobilnosti bilo je maleno slovačko mjesto u blizini grada Levice – Rybník, a na mobilnost su putovali učenici Fran Posinjak (8.a MŠ), Elizabeta Šanjek (7.r PŠ) i Ivan Čivrag Gašpar (5.r MŠ) u pratnji učiteljica engleskog jezika Ane Bahat i Nikoline Goričan.

Njihovo putovanje započelo je u ponedjeljak, 22. siječnja 2024., kada su busom krenuli do Beča. U Beču su iskoristili vrijeme za odmor i ručak, a zatim nastavili svoj put do Bratislave, te u konačnici do Rybníka. Tamo su učenike preuzeli njihovi domaćini te ih odveli svojim kućama.

Tijekom prvog dana mobilnosti, učenici su uživali u programu dobrodošlice tijekom kojeg su mogli čuti i vidjeti glazbene nastupe te igrokaz koji su pripremili učenici škole domaćina. Dobili su priliku prošetati Rybníkom te posjetiti tradicionalnu kuću te regije. Ostatak dana proveli su u školi, gdje su učitelji iz Turske, Poljske i Hrvatske održali nekoliko poučnih i zabavnih aktivnosti za učenike, tijekom kojih im je pružena prilika da se međusobno bolje upoznaju te nauče nešto novo o ciljevima održivog razvoja i zaštiti okoliša.

Drugi je dan bio rezerviran za izlete. Prvi dio dana proveli su u posjetu brani i hidroelektrani Gabčíkovo, smještenoj na Dunavu. Pogledali su kratak film o ovoj moćnoj rijeci te o načinu na koji hidroelektrana radi, a zatim krenuli u šetnju postrojenjem. Nakon toga domaćini su ih odveli u Bratislavu. Uživali su u šetnji do centra grada, a zatim fotografirali znamenitosti i tražili suvenire za svoje najdraže koji su s nestrpljenjem čekali da se vrate kući. Nakon posjeta Prirodoslovnom muzeju, probali su okuse slovačke tradicije u restoranu u mjestu pod nazivom Slovenský Grob.

Posljednji dan aktivnosti započeli su posjetom nuklearnoj elektrani te interaktivnoj izložbi Mochovce. Učenici su isprobali koliko je energije potrebno da bi se napunila baterija mobitela te kako električna energija struji kroz tijelo čovjeka. Zatim ih je u gradu Levice ugostio zamjenik gradonačelnika, posjetili su Šumsku školu, a na kraju i muzej pokrajine Tekov gdje su se i nalazili. Dan su priveli kraju oproštajnom večerom ispunjenom pjesmom, plesom i veseljem. Učenicima su uručene potvrde o sudjelovanju, a večer su završili pakiranjem kofera i pripremom za povratak kućama.

U petak, 26. siječnja, krenuli su istim putem natrag od Bratislave prema Beču (gdje su se počastili ukusnim ručkom), te od Beča do Zagreba. U Zagrebu su ih dočekali uzbuđeni roditelji, a učenici su puni dojmova iz Slovačke zadovoljno krenuli svojim domovima. Fotografije s mobilnosti možete pronaći u FOTOGALERIJI.