Završna konferencija projekta "Smart Bizz-Smart Budinščina za Zadrugu i Zajednicu"
Autor: Dijana Margetić, 25. 1. 2024.

U utorak 23.1.2024. godine održana je završna konferencija projekta  „SMART BIZZ - SMART Budinščina za Zadrugu i Zajednicu“ na kojoj su prikazani ostvareni ciljevi i rezultati te provedena evaluacija od strane učenika i učitelja. Nositelj projekta i korisnik bespovratnih sredstava je OŠ Vladimir Nazor Budinščina, a partneri u projektu su: Otvorena računalna radionica „Svi smo protiv“, Zagreb i GeoCamp Island ehf., Reykjanesbær, Island.

Projekt je započeo  1. rujna 2022. godine, a njegova provedba planirana je do 31. siječnja 2024. godine.

Konferenciji su prisustvovali: zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije gđa. Jasna Petek, partneri " GeoCamp" s Islanda: direktor Arnbjorn Olafsson i projektna managerica Sigrun Svafa kao i predsjednik Udruge Otvorena računalna radionica „Svi smo protiv“ Mladen Plazibat i suradnica gđa Jovanka Grahovac, predstavnice konzultantske kuće Speculum Zagreb-Iva Čujić i Helena Belak, predstavnici Općina Budinščina i Hrašćina, predstavnice LAG-a Prizag,  ravnatelji susjednih škola i vrtića, predstavnici udruga, općinski vijećnici, poslovni partneri i gospodarstvenici, predstavnici Školskog odbora i Vijeća roditelja i učenika, učenici, učitelji, zaposlenici i mediji.

Ravnateljica Renata Kreber-Mikšaj u uvodnom dijelu konferencije pozdravila je sve prisutne, zaželjela je dobrodošlicu te se zahvalila svima koji su na bilo koji način doprinijeli ovom projektu.

Učiteljica Kristina Ondrašek prezentirala je svima ciljeve i rezultate projekta.

Ukupna vrijednost bespovratnih sredstava je  379.936,35 EUR.

Obnovljene su  i adaptirane dvije učionice i školski vrt- eko učionica (učionica br. 11) i STEM lab (podrum škole) te su opremljene modernim namještajem. Nabavljena je  STEM oprema: meteorološka postaja, 4 sustava pametnog vrtlarenja Klara Gardening Smart Wall, pametna ploča s projektorom  i laptop za STEM laboratorij, 20 kom tableta za učenike, aparati za opremanje eko učionice, zaštitna laboratorijska oprema za radionice robotike, elektrotehnike i elektronike. Nabavljena su  2 info totema, solarna klupa i solarni stol, solarno drvo i pametne kante. Održano je mnoštvo edukacija i radionica za 10 učitelja projektnog tima i za 178 učenika.

147 učenika sudjelovalo je na višednevnim terenskim nastavama u Puli- Brijunima, te Smiljanu i Zadru. Skupina darovitih učenika bila je u posjeti Državnom hidrometeorološkom zavodu u Zagrebu dok je za učenike s teškoćama organiziran posjet Znanstvenom pikniku u Oroslavju.

Prikazan je promotivni video projekta kojeg možete pogledati na sljedećoj poveznici:

Učiteljica fizike, Mirela Lebić Popov i učenik 7.a razreda Lovro Kovačić iznijeli su svoja iskustva i doživljaje vezane uz provođenje projekta.

U prezentaciji je istaknuto da su izlazne ankete učenika i učitelja pozitivne te će se stečena znanja i dalje redovito koristiti u radu s učenicima.

Uslijedilo je obraćanje predstavnika projektnog partnera udruge GeoCamp  Iceland ehf. Arnbjorna Olafssona i  Sigrun Svafe koji nisu krili svoj oduševljenje dolaskom u našu sredinu kao i suradnju sa školom. Ispred udruge  ORR „Svi smo protiv" Zagreb, prisutne je pozdravila gđa Jovanka Grahovac koja je također izrazila svoje zadovoljstvo i najavila daljnju suradnju na novim projektima.

Sve prisutne pozdravila je i predsjednica Školskog odbora OŠ Vladimir Nazor Budinščina Biserka Pučak.

Okupljenima su se obratile i Predsjednice Općinskih vijeća Općine Budinščina i Hrašćina Dijana Margetić i Ljubica Mikulčić koje su izrazile svoj ponos i sreću zbog značenja ovog projekta za našu školu i sredinu. Prenijele su čestitke načelnika općina sa željom da se novonabavljena oprema što dulje koristi i da se stečena znanja prenose sadašnjim i budućim učenicima škole.

Na kraju se prisutnima obratila dožupanica Krapinsko-zagorske županije gđa Jasna Petek.

„Provođenje ovog projekta zahtijevalo je puno truda i rada, ali još više hrabrosti, znatiželje i otvorenosti prema novim znanjima i vještinama. I upravo je to ono što treba našem obrazovanju. Pokazali ste da ste spremni mijenjati sebe, a onda i svoju okolinu te djeci dali javan primjer kako se odnositi  prema znanju, radu i životu općenito“ – poručila je zamjenica župana Jasna Petek i istaknula da je škola u Budinščini pravi primjer funkcioniranja moderne škole.

Ravnateljica škole na kraju je posebno zahvalila učiteljima  koji su dio  projektnog tima, stručnim suradnicima, administrativno- tehničkom osoblju, svim ostalim zaposlenicima škole, projektnim partnerima, dobavljačima, izvođačima radova, upravitelju programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ MRRFEU, Općini Budinščina, te posebno osnivaču Krapinsko-zagorskoj županiji – dožupanici Jasni Petek bez čije financijske podrške ovaj projekt ne bi bio realiziran.

Konferenciju su glazbenim točkama obogatili pjevački zbor škole i učenica 7. razreda PŠ  Hrašćina Viktorija Topolovec pod vodstvom učiteljice Ive Povijač.

I za kraj posebna zahvala voditeljici konferencije učiteljici Jagodi Šmit koja je ležerno i profesionalno vodila konferenciju uz prijevode na engleski jezik zbog prisutnih partnera iz Islanda.