Projekt "Baltazar 4"

Hrašćinski kraljuš DV

Sportom do zdravlja

Zlatar:Čovjek čovjeku

Ne prihvaćamo i nećemo dozvoliti niti podržavati bilo kakav oblik nasilja! - Obilježen Dan ružičastih majica
Autor: MARIJA ZOZOLI, 27. 2. 2019.

Posljednje srijede u mjesecu veljači okupili smo se u holu škole i obilježili Dan ružičastih majica.

Da se podsjetimo: Ideja je nastala kao protest na incident koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Prvi dan škole dječak je došao u ružičastoj majici u znak podrške liječenju teško bolesne majke i postao žrtva nasilja. U čast brižnom i hrabrom dječaku, ružičaste majice počeli su nositi dječakovi školski prijatelji i time pokazali da se solidariziraju s dječakom i da ne prihvaćaju nasilje. Od tada je ružičasta majica simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Učenici 8.b r.u MŠ Budinščina i učenici 8. r. u PŠ Hrašćina pripremili su kratki program kojim su objasnili ostalim učenicima značenje Dana ružičastih majica. Kratkim i jasnim porukama savjetovali su ih kako postupiti u slučaju da trpe nasilje ili su njegovi svjedoci. U MŠ Budinščina, u sklopu programa,  učenici su još poslušali  pjesmu ,,Ivana“  Dječjeg zbora ,,Vedre note“  koja poručuje da smo svakodnevni svjedoci nečije patnje i ako nam se ukaže prilika da priskočimo u pomoć. Filmom ,,Misliš da ih poznaješ? Razmisli još jednom!“  učenici 8.b htjeli su ukazati ostalim učenicima kako nikoga ne treba osuđivati niti mu se rugati jer ne znamo njihovu životnu priču.

Svim učenicima podijeljeni su ružičasti ždralovi kao simbol slobode (oblačenje, vrsta glazbe, izgled)  i nenasilja na koje su se potpisali. Ždralovi vise u holu škole i svakodnevno će podsjećati učenike da budu empatični. I mi želimo okružje bez nasilja: školu u kojoj će se svaki učenik osjećati sigurno, zaštićeno i sretno. Ne prihvaćamo i nećemo dozvoliti niti podržavati bilo kakav oblik nasilja jer  NASILJE BOLI - i fizički i psihički i ostavlja duboke posljedice na svakog pojedinca!