Godisnji plan i program rada.pdf

Jelovnik LISTOPAD.docx

« Listopad 2017 »

TERENSKA NASTAVA OSMIH RAZREDA MATIČNE ŠKOLE
Autor: Jasenka Kuljak, 12. 6. 2017.

8. a i 8. b razred su u petak, 9. lipnja 2017. godine bili na terenskoj nastavi u Istri i Puli. Polazak je bio ispred škole u 5 sati. Autoputom preko Zagreba, Karlovca, Gorskog kotara, Rijeke i kroz tunel Učku stigli smo do prvog odredišta - Roča. Tu smo razgledali crkvu sv Ante u kojoj je znameniti “Glagoljaški abecedarij” iz 1200. g. Saznali smo da je i prva hrvatska tiskana knjiga, “Misal po zakonu rimskoga dvora”, za tisak pripravljena u Roču. Put smo nastavili “Alejom glagoljaša” do najmanjeg grada na svijetu - Huma. “Aleja glagoljaša” je turistička i kulturna znamenitost koja se sastoji od 11 spomenika između Roča i Huma, a u čast prvom slavenskom pismu - glagoljici.  U Humu smo razgledali crkvu Marijinog Uznesenja i crkvu sv. Jeronima oslikanu freskama sa mnogo glagoljskih natpisa i grafita. Nastavili smo prema Motovunu i uspeli se uskom kamenitom ulicom do srednjivjekovne jezgre. Razgledali smo crkvu sv. Stjepana, zvonik, zidine. Nakon odmora nastavili smo do Pule. Uz mjesnog vodiča razgledali smo Amfiteatar, Slavoluk Sergijevaca, spomenik J. Joyce, Forum, Augustov hram... Slobodno vrijeme iskoristili smo za odmor, šetnju i kupnju suvenira.

Povratak prema Budinščini bio je u 17 sati i 45 minuta kamo smo u veseloj i raspjevanoj atmosferi stigli u kasnijim večernjim satima.