J E L O V N I K za prosinac.docx

Volim mlijeko

Dora Pejačević

Najmlađi uče o Faustu Vrančiću
Autor: Jasenka Kuljak, 9. 11. 2017.

Zahvaljujući Projektu Ruksak pun kulture (MZO, Ministarstvo kulture) učenici I.-V.razreda PŠ Hrašćina ugostili su muzejsku pedagoginju Tehničkog muzeja Nikola Tesla iz Zagreba gđu. Kosjenku Laszlo Klemar u zanimljivom programu o Faustu Vrančiću.

Učenici su u kraćoj prezentaciji upoznali lik i djelo izumitelja Fausta Vrančića,  proširili svoje znanje o hrvatskoj tehničkoj baštini i zainteresirali se za znanost i posebno padobran Fausta Vrančića. U radioničkom radu, uz ponuđene dijelove, okušali su se u konstrukciji padobrana te pokušali shvatiti kako je izumitelj Faust Vrančić bio daleko ispred svog vremena i kako  predstavlja važan segment povijesti hrvatske znanosti i hrvatske tehničke baštine. Svoje uratke učenici su isprobali u školskom holu i uživali u uspješnom „spustu“.

Bio je to poseban doživljaj za učenike kojima će ovaj susret sigurno biti poticaj za maštu , svaralaštvo i znanost općenito te zahvaljujemo voditeljici  aktivnosti  i nositeljima Projekta Ruksak pun kulture!