J E L O V N I K za prosinac.docx

Volim mlijeko

Dora Pejačević

I ja imam kravatu
Autor: MARIJA ZOZOLI, 18. 10. 2017.

Danas, 18.10.2017.  obilježili smo Dan kravate  nošenjem kravate, od najmlađih pa sve do učitelja i ravnateljice. Učenici su različitim aktivnostima obilježili današnji dan npr. crtali su kravate, a najzanimljivija je izložba kravata, koje su učenici donijeli od kuće, u holu matične i područne škole.

Kravata zapravo potječe iz hrvatske narodne tradicije u kojoj je rubac oko vrata dio muške svečane narodne nošnje, a simbol je vjernosti jer su ga djevojke darivale svojim odabranicima prije njihova odlaska na bojište. U Francuskoj je 1667. g. ustrojena posebna pukovnija pod nazivom „Royal Cravates“ koja je dobila ime po Hrvatima, a kao vrijedan modni dodatak prepoznao ju je francuski kralj Luj XIV. koji je na dvoru angažirao osobu zaduženu za odabir i dostavu kravata. Kravata se brzo proširila Europom, a svi narodi koji su došli u doticaj s kravatom dodali su nešto svoje u taj modni dodatak te ga se zaista može smatrati simbolom povezanosti među narodima.