Godisnji plan i program rada.pdf

Jelovnik LISTOPAD.docx

« Listopad 2017 »

Uključili smo se u međunarodni projekt MI JEDEMO ODGOVORNO
Autor: Jasenka Kuljak, 3. 10. 2017.

Udruga Lijepa Naša, zajedno s partnerima- 9 udruga iz 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmenta Education – FEE), prijavila se tijekom 2014. godine na natječaj Europske Komisije iz skupine DEAR (Development Education and Awareness Raising) s projektom koji se bavi zdravom i odgovornom prehranom i nazvali ga „We Eat Responsibly“ odnosno “Mi jedemo odgovorno! (A vi?)”.

Projekt  se realizira u Eko-školama, počevši od školske godine 2014./15.  i prati metodologiju Eko-škola prilagođenu temi projekta. Ove godine u projekt se uključila i naša škola.

Hrana je u središtu našeg života; i to na mnogo više načina nego što je samo dobrobit za naš mozak i tijelo koji bez hrane ne mogu normalno funkcionirati. Hrana je izvrstan komunikator između ljudi, pa čak i između društava s obzirom da danas vrlo raznoliki prehrambeni proizvodi i recepti putuju svijetom i pronalaze svoje mjesto u različitim kulturološkim i klimatskim uvjetima. Manje je poznata činjenica da je način na koji proizvodimo, konzumiramo i trgujemo hranom ključ svih globalnih izazova s kojima se čovječanstvo danas susreće. Naše odluke o hrani izravno utječu na zdravlje našeg planeta (vode, tla, ekosustava, biološke raznolikosti, korištenja energije, itd), klimatske promjene, smanjenje siromaštva, daljnji razvoj i rast populacije i javno zdravstvo.

Udruga Lijepa Naša, zajedno s partnerima- 9 udruga iz 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmenta Education – FEE), prijavila se tijekom 2014. godine na natječaj Europske Komisije iz skupine DEAR (Development Education and Awareness Raising) s projektom koji se bavi zdravom i odgovornom prehranom i nazvali ga „We Eat Responsibly“ odnosno “Mi jedemo odgovorno! (A vi?)”.

GLAVNI CILJ PROJEKTA je doprinijeti mobilizaciji mladih kako bi bolje razumjeli međuovisnosti svijeta u kojem žive. Motivirati ih na stjecanje novih vještina te djelovanja u smjeru globalno odgovornog načina konzumiranja hrane u novim državama članicama EU kroz  ovaj akcijski orijentiran odgojno obrazovni program u Eko-školama i izvan njih.

Projekt ćemo ostvariti kroz aktivnosti:

• Plodovi zavičaja: od polja do stola (Projektni dan, listopad)
  • Najfinija jabuka, jabuka iz školskog voćnjaka (rujan, listopad)
  • Izrada karte OPG-a roditelja naših učenika (jesen/proljeće)
  • Posjet obližnjem OPG-u (proljeće)
  • Razredna vrtna gredica (proljeće)

Kroz pitanja: Što jedem?, Koliko otpada proizvodim?, Odakle dolazi i kako je proizvedena moja hrana?, Kako moja hrana utječe na ljude i planet? želimo razviti kritičko razmišljanje, znanja, vještine i stavove koji će dovesti do novih obrazaca ponašanja i novih prehrambenih navika kod  učenika i učitelja te šire lokalne zajednice.