« Listopad 2018 »

Europski dan jezika: Let's sing in different languages! - Zaronite u svijet jezika"
Autor: Jasenka Kuljak, 26. 9. 2018.

I ove je školske godine, u srijedu, 26.9., u našoj školi obilježen Europski dan jezika kroz različite aktivnosti u sklopu nastave engleskog i njemačkog jezika. Učenike se upozorilo na važnost učenja jezika i na raznolikost raspona naučenih jezika s ciljem povećanja višejezičnosti i međukulturalnog razumijevanja, a saznali su da je potrebno njegovati i promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost. Učenici su se poslužili QR kodovima kako bi poslušali pjesmu Bratec Martin na  5 jezika - najprije francuskom (odakle pjesma izvorno dolazi), a zatim  i engleskom, hrvatskom, njemačkom i talijanskom.

Očitavanjem QR kodova mogli su poslušati i hrvatsku verziju pjesme 'If You're Happy' (Kad si sretan) u izvedbi našeg zbora Matične   škole Budinščina kojim smo sudjelovali u eTwinning projektu 'If you're happy' then sing it in all languages o kojem smo već pisali na  stranici naše škole. Učenici su ukrasilii školski pano ribicama koje su uresili bojama zastava određenih država te činjenicama o dotičnim državama.
Na taj su način i zaronili u prekrasan svijet jezika. Bravo svima!

DeutschlernenmachtSpaß! It is fun to learn English!

Jeste li znali…?

Jezici su stalno u kontaktu jedni s drugima i utječu jedni na druge na razne načine: engleske posuđenice i izrazi uzeti su iz mnogih drugih jezika u prošlosti, dok europski jezici sada posuđuju mnoge riječi iz engleskog. Dvojezičnost nosi sa sobom mnoge prednosti: to čini učenje dodatnih jezika lakšim, proširuje proces razmišljanja i njeguje kontakte s drugim ljudima i njihovim kulturama. Jezici se odnose jedni prema drugima kao članovima obitelji. Većina europskih jezika pripada velikoj indoeuropskoj porodici, a većina europskih jezika pripada trima velikim skupinama: germanskoj, romanskoj i slavenskoj.

Pročitajte i neke dugačke riječi na stranim jezicima!

ENGLISH pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis

(45 letters) the longest word in a major dictionary, a technical word for a lungdisease createdbysilicadustinhalation

FINNISH entokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas

(61 letters) technicalwarrantofficertraineespecializedinaircraft jet engines